Maisto papildai: gerti negalima numoti ranka. Kur dėti kablelį?

Maisto papildai: gerti negalima numoti ranka. Kur dėti kablelį?

Diskusijų ir nuomonių visuomet yra daug, tačiau kai kurios jų persikelia į nesibaigiančius profesorių, specialistų, žiniuonių, nuomonės formuotojų ir paprastų mirtingųjų postringavimus internetinėje erdveje bandant įrodyti savo tiesą. Na, pavyzdžiui, sviestas ar margarinas? Periodiškai tai vienas, tai kitas šauna savo argumentų UŽ ir PRIEŠ tiradą mėgindamas apginti savo poziciją rinkoje. Panašiai ir su maisto papildais bei vitaminais: šiandien vienas mokslų daktaras sako, kad juos gerti būtina, bet vakar kitas sakė, kad ne. Todėl šįkart apie tai, kur dėti kablelį teksto pavadinime.




                                            


Visavertė mityba


Norėdami jaustis gerai, turėti užtektinai energijos nudirbti kasdienius darbus ir imtis naujos veiklos ar susiplanuoti ir susiruošti lagaminą atostogoms, būti geros nuotaikos ir nesugriūti emociškai užgriuvus elementarioms kliūtims – kiekvieno žmogaus tikslas. Nuo čia, nuo visiškai bazinių dalykų prasideda mūsų taip trokštamas jausmas – laimė. Tačiau neretas mūsų vien nuo to, kad pabudome ryte, jau jaučiamės pavargę. Akivaizdžių ligų kaip ir neturime, žalingų įpročių taip pat ne, o ir maitinamės ne greitojo maisto restoranuose... Turėtų būti viskas tvarkoje, juk gajus posakis, kad visas mūsų organizmui reikalingas medžiagas pasisaviname iš maisto. Arba su sveikata lyg ir viskas gerai, turime energijos, šypsenos lyg ir irgi spausti nereikia, bet vat štai nagas ir vėl šiandien nutrupėjo, plaukai nuotraukose irgi neatrodo žavingai, o oda blanki, pilka.

Kalbant apie maistą ir visavertę mitybą turime pažiūrėti tiesai į akis: tie laikai, kai morka buvo morka, o kopūstas – kopūstas, baigėsi dar tada, kai Lietuvoje buvo pristatyta dešimtys gamyklų, o šeimos ūkiui pradėjo nebeužtekti vieno automobilio. Apie kolektyvinius sodus, daržus dauguma seniai pamiršo, nes į didžiuosius prekybos centrus iš viso pasaulio kasdien suvažiuoja „šviežutėlės“ daržovės, tik kokybiška ir draugiškai auginta mėsa bei natūralūs pieno produktai. O ir laiko kapstytis po žemę nebėra, nes darbe iš mūsų reikalauja vis daugiau ir daugiau. Atlyginimą irgi žadėjo pakelti, tad bus iš ko daugiau tų pačių daržovių nusipirkti.

Ir ne, čia tikrai nenorime išsamiai kalbėti apie maisto kokybę, nitratus ir glutamatą, tuo turi užsiimti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, tačiau norime pasakyti, kad kartu su parduotuvėje perkamais maisto produktais mes gauname ne tik mūsų organizmui reikalingas maisto medžiagas, bet ir labai kenksmingas. Galbūt jų ir nedaug, nes gi ES reguliuoja, tačiau lašas po lašo...

Kita medalio pusė – tas amžinas laiko stygius. Mes gyvename ekonomikos mašinoje, kuri visu greičiu lekia pirmyn, ir tas, kas į ją nesuspėjo, lieka laukti traukinio, kuris neatvyks. Todėl mes bėgame savo darbuose ir reikaluose tam, kad spėtume su visais. Ar daug laiko lieka užklasinei veiklai? Sutikite, tikrai sveikai mitybai reikia ir laiko, ir žinių. Nepakanka perskaityti vieno kito straipsnio, kuriame parašyta, kad morkas valgyti sveika, nes jos gerina regėjimą. Jos gerina ne tik regėjimą, o jei pavalgysite daugiau nei reikia, tai dar ir odą morkos spalvos turėsit. Dietologai ne veltui moksluose praleidžia ne vienerius metus tam, kad suvoktų, kaip, kiek, su kuo ir kada. Ir tai dar ne viskas. Kaip ir rašėme anksčiau – įtraukite į savo racioną daugiau termiškai neapdorotų daržovių – dažnai baigiasi „sufasuotu“ morkų ryšuliu prekybos centro vežimėlyje, atkeliavusiu iš bala žino kokios šalies ūkio.

Taigi, klausimas, ar mes visi tikrai turime realias galimybes sveikai maitintis, lieka atviras. Turime būti realistai, jei maisto pramonė nenaudos augimą aktyvinančių, galiojimo laiką ilginančių medžiagų, žmonija, nepaisant visų teorijų apie pakankamą maisto banką pasaulyje, ko gero, badaus. Todėl nereikia neigti to, kas yra, reikia ieškoti būdų, kaip sau padėti.                                                             

Vitaminai ir mineralai

Vitaminai ir mineralai yra būtini mūsų gyvybinėms funkcijoms palaikyti; tai yra biologiškai aktyvios medžiagos, kurių nedideli kiekiai yra organizme, tačiau iš esmės, organizmas pats jų pasigaminti negali, todėl juos savinamės iš maisto. Bet apie tai jakalbėjome. Na pavyzdžiui, jei organizmui trūksta vitamino K, įsipjovus nekrešės kraujas, ilgai negis žaizda; jei trūksta vitamino A, be to, kad ims trupėti nagai, nusilps plaukai, „pavargs“ oda, jūs jausite ir nuolatinį nuovargį, apatiją. Mineralai, kaip ir vitaminai, yra atsakingi už tinkamą ląstelių ir organų darbą: jei jums trūksta geležies, organams nepakas deguonies ir sutriks jų funkcijos, sukeldamos eilę problemų, iš kurių mums labiausiai žinoma – niekaip nesibaigiantis nuovargis.

Kalbėdami grožio tema, mes visuomet pasisakome pirmiausia už sveikatą. Jei organizmas sveikas, jis yra ir gražus: lygi, lengvai rausvų skruostų jaunyste švytinti oda, spindinčios akys, tvirti ir blizgantys plaukai bei nepriekaištinga nago plokštelė yra tai, kas priverčia praeivius atsisukti dar ir dar kartą. Nepaisant jūsų amžiaus. Ir tam nepakanka išorinės odos priežiūros priemonių: ne visos veikliosios medžiagos gali būti įsisavinamos išoriškai. Kai kurių jų molekulės yra per didelės, kad įsiskverbtų į gilesnius odos sluoksnius, tuo tarpu giliausių sluoksnių kremai ir serumai net nepasiekia. Štai todėl, jei norime sveikos odos ir plaukų turime juos maitinti iš vidaus.


                                                                     


Sintetiniai ir natūralūs


Maisto papildai nėra maisto pakaitalai. Ir čia jokia naujiena. Papildai įsitvirtina ten, kur maistas paliko spragų. Papildai – ne vaistai, jie negydo, todėl gal ir sunkoka suvokti realią jų naudą; juk išgėrus analgetikų, praeina skausmas, o išgėrus ežiuolės ekstrakto šaukštą, imunitetas nepašoko į neregėtas aukštumas per valandą. Maisto papildai yra prevencija. Prevencija yra ne vienos dienos darbas, todėl reikia kantrybės. Ir ne tik jos. Čia, kaip ir su sveika mityba, reikia šiek tiek žinių apie tai, kaip tie papildai įsisavinami.


                                                                      

Maisto papilduose esantys vitaminai ir mineralai turi skirtingas formas daugeliu atžvilgiu. Pirmiausia, sudėtinės dalys gali būti sintetinės ir natūralios. Natūralias įprastai mūsų organizmas įsisavina gerokai lengviau, tuo tarpu sintetines – sunkiau. Todėl labai rekomenduojame renkantis maisto papildus atkreipti dėmesį, ar juose yra natūralių vitaminų ir mineralų šaltinių, ar ant pakuotės yra ekologiškumo sertifikatų ženklai ir ką tie sertifikatai reiškia.

Na, pavyzdžiui, „Laboratoires Yves Ponroy“ yra ANSM, už medicinos ir sveikatos produktų kokybę atsakingos Prancūzijos agentūros, sertifikuota natūralių maisto papildų gamintoja. Gausybė jų produktų yra pažymėti įvairiais ekologišką kilmę pažyminčiais ženklais, o gamintojo tikslas yra suvienyti geriausia, ką mums dovanoja gamta ir naujausius mokslo atradimus. Taip mes galime džiaugtis geriausiais, mūsų sveikatą ir grožį tausojančiais ir puoselėjančiais produktais. Sveikata ir grožis priklauso nuo to, kaip jūs jais rūpinsitės kiekvieną dieną, mes siūlome rinktis natūralias ir inovatyvias priemones, neignoruoti papildomų vitaminų mineralų šaltinių ir apžiūrėti virtualias mūsų maisto papildų lentynas.



Rūpinkitės savimi ir būkite laimingi!